Odpowiadając na potrzeby rynku, producenci rozpoczęli intensywne prace nad modyfikacją surowca: zaczęto używać szerszej palety kolorów w procesie farbowania materiału oraz wprowadzono domieszki, które znacząco wypłynęły na komfort użytkowania produktu.

Poniżej krótka charakterystyka, która pozwoli zrozumieć różnicę między spodniami wykonanymi w 100% z bawełny oraz spodniami z domieszką elastanu.

SPODNIE W 100% Z BAWEŁNY

  1. Bawełna to materiał naturalny i bardzo przyjazny dla naszego ciała
  2. Skóra ubrana w czystą bawełnę „oddycha” i nie poci się
  3. Bawełna posiada doskonałe właściwości termiczne - latem chłodzi, zimą utrzymuje ciepło
  4. Spodnie wykonane z bawełny chłoną sporo wilgoci
  5. Produkty wykonane z czystej bawełny mają tendencję do rozciągania się w trakcie noszenia. Po praniu natomiast wracają do poprzedniego stanu.

 

SPODNIE Z BAWEŁNY Z DOMIESZKĄ ELASTANU, LYCRY LUB STRETCHU

  1. Zaletą tego włókna jest duża sprężystość oraz odporność na rozciąganie zarówno na sucho jak i na mokro – może rozciągnąć się nawet o 500%
  2. Dodawany jest w celu zapewnienia lepszego dopasowania produktu do sylwetki
  3. Znacząco wpływa na wygodę użytkowania
  4. Nie alergizuje
  5. Jest odporny na tłuszcz, pot oraz detergenty używane do prania

 

Obok elastanu (o którym szerzej piszemy w notce "Spodnie z elastanem"), w produkowanych spodniach, możemy również spotkać domieszkę poliestru. Opóźnia on moment nadmiernego rozciągnięcia się elastanu, w którym nie będzie on już w stanie wrócić do pierwotnej formy.

W składzie materiałowym spodni znajdziemy również włókno lyocell (zwane również tencel). Posiada ono wszystkie zalety bawełny i wiskozy – jest oddychające dlatego dobrze sprawdza się w ubraniach noszonych latem. Jest wytrzymałe - nie rozciąga się ani nie kurczy.

Choć walory zdrowotne naturalnych włókien, z których wykonane są ubrania odgrywają ważną rolę dla klienta, to nie opierają się oni przed wyborem odzieży z niewielkim dodatkiem syntetyku, który sprawia, że ubrania wykonane z takiej dzianiny nie odkształcają w trakcie użytkowania, a tkanina jest mało podatna na gniecenie.