Elastan (znany również jako Spandex i Lycra, choć różni się od tego ostatniego technologią wytwarzania) jest jednym z najczęściej spotykanych dodatków w składzie materiałowym dżinsów. Praktycznie w chwili obecnej spodnie dżinsowe, które charakteryzują się czystym składem (100% Bawełny) są w mniejszości - mało kto chce w końcu ubierać sztywny denim, który z noszeniem rozbija się, aby po następnym praniu znów się skurczyć. Dzięki dodatkom bawełna straciła swoją "żeglarską szorstkość", im więcej dodatków tym materiał spodni staje się wygodniejszy, mniej podatny na utratę fasonu, czyli właściwość powrotu do poprzedniej formy bez zmieniania kształtu ubrania, ale i przy okazji bardziej elastyczny. Kilka procent elastanu w składzie wpływa na wagę materiału, zwiększa również jego trwałość. Dodatkowo dzięki temu dodatkowi zyskujemy dużą rozciągliwość i rozprężność, a to wpływa na komfort noszenia odzieży. Naturalne zalety bawełny – miękkiej, przyjaznej dla skóry i doskonale magazynującej wilgoć – uzupełniają sprężyste właściwości elastanu, dzięki czemu tkaniny bawełniane są odporne na zagniecenia, lekkie i szybko wysychają.

Oczywiście trzeba zdawać sobie sprawę, że nawet spandex posiada górną granicę odkształcenia, po której spodnie jeansowe już nie wrócą do pierwotnej formy - stąd też większość męskich i damskich spodni typu skinny i slim, oprócz niego, posiadają dodatkowe składniki najczęściej poliester lub elastomultiester - dzięki temu spodnie z dodatkiem elastanu zyskują jeszcze większą odporność na odkształcenia i lepiej "pracują" dopasowując się do ruchów noszącego.

Pod względem technologicznym elastan jest materiałem sztucznym, wywodzącym się z badań nad poliuretanem (wynalezionym przez Niemcy w 1937 r.), a zastosowanie w przemyśle odzieżowym na szeroką skalę to koniec lat 50 ubiegłego wieku, przez firmę DuPoint, która wprowadziła Lycrę, bo tak do tej pory brzmi zastrzeżona nazwa handlowa elastanu tej marki (i kupując produkt, który w składzie ma Lycra, możemy być pewni, że jest on produkowany albo przez Inviste (dawny dział DuPoint) albo w firmie, która zakupiła od nich licencję na wytwarzanie tego składnika).